Seminarium IV rok
Założenia (opisowo):
Seminarium z prawa handlowego jest przedmiotem dedykowanym dla studentów, którzy uczestniczyli w wykładzie z prawa handlowego i uzyskali ocenę z egzaminu nie niższą niż dobra.
Skrócony opis:
Celem seminarium z prawa handlowego jest umożliwienie studentom pogłębiania wiedzy zdobytej podczas kursu podstawowego (wykładu i ćwiczeń). Tematyka zajęć koncentruje się zatem na poszerzonej analizie zagadnień prawa handlowego, do których należą w szczególności zagadnienia z zakresu prawa spółek handlowych, prawa upadłościowego i restukturyzacyjnego, prawa papierów wartościowych oraz prawa rynku kapitałowego, a także prawa umów handlowych.
Opis przedmiotu:
Szczegółowy zakres zagadnień podejmowanych na seminarium wynika z bieżących problemów prawa handlowego, w szczególności zagadnień powstających w praktyce orzeczniczej i podnoszonych w literaturze przedmiotu. Co więcej, tematyka zajęć jest uzależniona od szczególnych zainteresowań uczestników seminarium. Ponadto, każdy z prowadzących seminaria oferuje autorski program seminarium.
W związku z powyższym zagadnienia analizowane na zajęciach mogą się różnić w poszczególnych latach akademickich oraz w poszczególnych grupach seminaryjnych.
Pod względem przedmiotowym, zajęcia obejmują wybrane spośród następujących zagadnień:
- Prawo spółek handlowych
- Prawo restrukturyzacyjne i upadłościowe
- Prawo papierów wartościowych i rynku kapitałowego
- Umowy handlowe
- Międzynarodowe prawo handlowe.
Literatura:
Literatura i orzecznictwo podawane są przez prowadzących konkretne seminarium z właściwym wyprzedzeniem. Wybór literatury przedmiotu jest uzależniony od konkretnych zagadnień omawianych podczas seminarium.
Efekty kształcenia:
Po ukończeniu seminarium student powinien wykazywać się pogłębioną wiedzą teoretyczną z zakresu prawa handlowego, jak również być zdolnym do samodzielnej analizy orzecznictwa z zakresu prawa handlowego oraz znać najważniejsze kierunki najnowszego orzecznictwa Sądu Najwyższego z tego zakresu. Student powinien też być zdolny do samodzielnego formułowania poglądów dotyczących zagadnień prawa handlowego oraz ich uzasadnień z odwołaniem do poglądów doktryny i orzecznictwa sądowego.
Metody i kryteria oceniania:
Zaliczenie seminarium odbywa się na zasadach ustalonych przez prowadzącego zajęcia i podanych studentom do wiadomości nie później niż na pierwszych zajęciach w danym semestrze.
Seminarium V rok
Założenia (opisowo):
Seminarium z prawa handlowego na piątym roku jest przedmiotem dedykowanym dla studentów, którzy uczestniczyli w seminarium z prawa handlowego lub cywilnego na czwartym roku studiów i uzyskali ocenę z zaliczenia nie niższą niż dobra.
Skrócony opis przedmiotu:
Przedmiotem zajęć są wybrane zagadnienia z zakresu prawa handlowego w szczególności prawa spółek handlowych, prawa upadłościowego i restukturyzacyjnego, prawa papierów wartościowych oraz prawa rynku kapitałowego, a także prawa umów handlowych.
Pełny opis przedmiotu:
Podstawowym celem seminarium jest przygotowanie studentów do samodzielnego napisania pracy magisterskiej. Tematyka zajęć obejmuje zatem zarówno zagadnienia z zakresu metodologii pisania pracy naukowej, w szczególności wskazanie cech stylu naukowego, zasad sporządzania bibliografii i przypisów, jak również omówienie zasad pracy ze źródłami oraz zasad analizy poglądów wyrażonych w literaturze przedmiotu i orzecznictwie sądowym, niezbędnych dla wyciągnięcia samodzielnych wniosków prezentowanych następnie w pracy magisterskiej.
Podczas zajęć analizowane są także szczegółowe zagadnienia z zakresu prawa handlowego, w szczególności te, które powiązane są z tematyką prac przygotowywanych przez studentów w zakresie ustalonym z prowadzącym zajęcia.
Literatura:
Literatura i orzecznictwo podawane są studentom przed każdymi zajęciami z właściwym wyprzedzeniem. Wybór literatury przedmiotu jest uzależniony od konkretnych zagadnień omawianych podczas seminarium.
Literaturę do przygotowania pracy magisterskiej student gromadzi i opracowuje we własnym zakresie, w miarę potrzeby konsultując dokonane wybory z prowadzącym zajęcia (promotorem pracy).
Efekty kształcenia:
W trakcie seminarium student nabywa umiejętności samodzielnego doboru literatury do wybranego przez tematu pracy magisterskiej, przygotowania poszerzonej wypowiedzi pisemnej na wybrany temat, prezentacji opracowywanego tematu w formie syntetycznego referatu wygłaszanego podczas zajęć.
Metody i kryteria oceniania:
Podstawowym warunkiem zaliczenia seminarium jest złożenia promotorowi pracy magisterskiej w terminach i na zasadach przez niego określonych. Prowadzący zajęcia może określić dodatkowe kryteria zaliczenia seminarium, które winny być podane studentom do wiadomości nie później niż na pierwszych zajęciach w danym semestrze.